Lokowanie pieniędzy w banku wciąż cieszy się dużą popularnością, zwłaszcza wśród klientów indywidualnych. Niskie ryzyko związane z inwestycją oraz łatwość założenia lokaty sprawiają, że pomimo niskiego oprocentowania klienci chętnie dokonują wyboru tego produktu inwestycyjnego. Czym jest lokata bankowa? Jak wybrać najlepszą?
Dobra lokata bankowa powinna oferować przede wszystkim ochronę wypracowanego zysku - jeśli zerwiemy z bankiem umowę przed dniem jej wygaśnięcia, wypłaci nam on wypracowane odsetki. Ponadto, najlepsze lokaty bankowe charakteryzuje oprocentowanie zmienne, które dopasowuje się do realiów rynkowych - tego typu lokaty nie są popularne, najczęściej bowiem spotyka się oprocentowanie w skali roku, które jest ustalone z góry.
Lokata bankowa pozwala zdeponować wolne środki finansowe w banku. Instytucja, w zamian za prawo do wprowadzenia ich do obrotu, płaci klientowi odsetki. Lokaty bankowe oceniane są jako produkt inwestycyjny o bardzo niskim poziomie ryzyka, przeznaczony przede wszystkim dla osób, które nie mają większej wiedzy w zakresie funkcjonowania rynków finansowych. Głównym ryzykiem jest tutaj niewypłacalność banku, co jednak zdarza się bardzo rzadko. Ponadto, środki objęte są ochroną Bankowe Funduszu Gwarancyjnego. Istnieje też ryzyko utraty wartości pieniądza, zwłaszcza przy wysokiej inflacji.
Lokata bankowa to opłacalne rozwiązanie dla osób, które chcą w jakiś sposób zdeponować wolne środki pieniężne, lecz z drugiej strony nie chcą ponosić dużego ryzyka inwestycyjnego. Tego typu inwestycja nie będzie natomiast opłacalna w przypadku bardzo niskiego oprocentowania lokat, zwłaszcza przy dużej inflacji. Powoduje bowiem, że pieniądz, zamiast zyskiwać, traci na wartości. Przed założeniem lokaty należy więc obliczyć spodziewany zysk, a następnie ocenić, czy inflacja nie sprawi, że będzie on ujemny.
Autor postu Krzysztof Sadowski - 14-08-22