Jakie są opłaty związane z kontami osobistymi – jak czytać tabele opłat i prowizji?

tabela opłat i prowizji

Wystarczy rzut oka na przykładową tabelę opłat i prowizji (przykład z mbanku), żeby zorientować się, że nie jest to prosty i przejrzysty dokument. I nie wynika to nawet ze złej woli banków, które coś ukrywają w tych tabelach, a raczej z mnogości różnych opłat i prowizji. Jeśli do tego dołoży się co najmniej kilka różnych ofert kont w ramach danego banku, powstaje dość gęsta tabela. Jak się w niej połapać i na co zwrócić uwagę? Wskazówki znajdziesz poniżej.

Założenie i prowadzenie konta

Foto: screen z tabeli opłat i prowizji

Pomimo, że dla banku sam fakt, że założysz w nim konto jest bardzo korzystny – zostawiasz w nim środki, które może wykorzystać do sfinansowania akcji kredytowej (jak to działa i dlaczego konto powinno być darmowe przeczytasz tutaj) to jednak przyjęło się, że banki pobierają opłaty za prowadzenie takiego konta. Na szczęście w wielu bankach jest to czynność pozbawiona opłat, natomiast w większości jest taka tylko pod warunkiem spełnienia określonych warunków. Najczęściej banki zapisują to w tabelach opłat i prowizji jako dwa warianty (z opłatą i bez opłaty) i odsyłają do przypisów. Sprawdzisz w nich jakie to warunki – najczęściej jest to wpływ na konto w określonej kwocie, lub z określonego tytułu (wynagrodzenie, stypendium lub renta/emerytura).

Przelewy i inne usługi płatnicze

Foto: screen z tabeli opłat i prowizji

Drugą i często mocno rozbudowaną sekcję stanowią prowizje pobierane za przelewy i inne usługi płatnicze. Na wielkość tej sekcji wpływa najczęściej to, że opłaty istotnie różnią się w zależności od kanału dostępu do banku. Zazwyczaj standardowe przelewy elixir zlecane przez Internet są za darmo, jednak w przypadku zlecenia ich w oddziale lub przez telefon pobierane są już dość wysokie opłaty.

Inaczej przedstawia się sytuacja w zakresie bardziej zaawansowanych usług płatniczych. Łatwo można zauważyć, że np. przelewy natychmiastowe zazwyczaj kosztują ok. 5 PLN, a przelewy SORBNET ok 30 PLN. Te stawki są nawet niezależne od kanału dostępu – po prostu dla banków znacznie tańsze są standardowe przelewy. To samo dotyczy przelewów walutowych SEPA i SWIFT. Przeprowadzenie ich wiąże się po prostu z dodatkowymi kosztami, które muszą zostać pokryte.

Więcej o przelewach możesz dowiedzieć się tutaj: artykuł o przelewach bankowych;

Poza poleceniami przelewów, niektóre banki lubią pobierać opłaty za inne usługi płatnicze – polecenie zapłaty lub ustanowienie zleceń stałych. Czasami wiążą się one z symboliczną opłatą – 1 PLN, więc nie stanowi to raczej dużego kosztu. Warto jednak sprawdzić ile kosztują, żeby nie wprowadzić się na miną.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o poleceniach zapłaty i zleceniach stałych – sprawdź ten artykuł.

Wydanie i korzystanie z karty do konta

Foto: screen z tabeli opłat i prowizji

Obecnie trudno sobie wyobrazić korzystanie z konta, bez powiązanej z nim karty debetowej lub kredytowej. Wydanie standardowej karty debetowej praktycznie zawsze jest darmowe. W niektórych bankach za wydanie drugiej karty do danego konta (np. dla pełnomocnika lub współwłaściciela) pobierana jest opłata. Natomiast z nielicznymi chlubnymi wyjątkami, banki pobierają miesięczną opłatę za korzystanie z karty. Na szczęście podobnie jak w przypadku opłat za prowadzenie konta często zostawiona jest furtka pozwalająca na uwolnienie się od tych opłat. Zazwyczaj jest to warunek przeprowadzenia określonej liczby lub wartości transakcji daną kartą w miesiącu.

Co więcej, akurat za korzystanie z karty można czasami liczyć na dodatkowe środki z banku – o programach moneyback przeczytasz w tym wpisie.

Obsługa bankomatów

Foto: screen z tabeli opłat i prowizji

Trzecia najistotniejsza grupa opłat to te związane z korzystaniem z bankomatów. W tym obszarze najczęściej trzeba odnaleźć informację, w których bankomatach wypłata je darmowa. Standardowo są to bankomaty należące do danego banku, dość często poszerzone o niektóre sieci bankomatów – np. Euronet, Planet Cash itd. Trzeba być tutaj czujnym, bo za wypłatę w „nieswoim” bankomacie pobierane są wysokie prowizje.

W ofercie niektórych kont banki kuszą też wypłatami z bankomatów w Polsce i za granicą za darmo. Trzeba pamiętać, że w tym drugim przypadku i tak pobrany zostanie koszt przewalutowania (zazwyczaj nie mały). Do tego często można znaleźć zastrzeżenie, że mogą zostać pobrane opłaty przez operatora danego bankomatu za granicą.

Od pewnego czasu banki starają się też trochę zniechęcać klientów do korzystania z bankomatów w celu wypłat małych kwot. Zmiany takie wprowadziły niedawno mBank i Alior Bank. W tych bankach wypłata mniejsza niż 100 PLN nawet ze „swojego” bankomatu wiąże się z prowizją.

Przy okazji przeglądania sekcji bankomatowej można też zobaczyć dlaczego nie należy sprawdzać salda na koncie w bankomacie J Wbrew temu, że jest to bardzo prosta czynność, zazwyczaj jest za nią pobierana opłata.