Jak mądrze pożyczać, żeby nie wpaść w problemy finansowe?

W wielu rodzinach budżet domowy w razie nieprzewidzianych wydatków się nie domyka. W takich przypadkach ratunkiem staje się często pożyczka. O czym należy pamiętać przed zaciągnięciem zobowiązania? Poniższy poradnik powinien pomóc w podjęciu dobrej decyzji.

1. Dostosuj wysokość kredytu do potrzeb

Zaciągając dług ważną rzeczą jest, aby dopasować wysokość kwoty pożyczki do potrzeb. Nawet, jeżeli firma pożyczkowa oferuje nam wysoką kwotę, powinniśmy brać tylko tyle, ile faktyczne potrzebujemy. Zawsze później w razie konieczności będzie można wziąć kolejne zobowiązanie. Im wyższa kwota zadłużenia, tym więcej zapłacimy odsetek i opłat, a dodatkowo może nam być trudniej spłacać raty w razie pogorszenia sytuacji finansowej. Jeżeli środki nie są nam pilnie potrzebne to warto też spróbować najpierw odłożyć część potrzebnej kwoty.

2. Wysokość raty i długość trwania pożyczki lub kredytu

Kolejną istotną sprawą jest wysokość miesięcznej raty. Wpływa na nią przede wszystkim, poza kwotą samej pożyczki, ilość rat, na jaką rozłożymy spłatę zadłużenia. Im będzie ich więcej, tym nasz miesięczny budżet będzie mniej obciążony. Z drugiej strony, dłuższa spłata powoduje, że w razie kolejnego wydatku, którego nie będziemy w stanie ponieść z oszczędności, będziemy zmuszeni wziąć kolejną pożyczkę i spłacać jednocześnie dwie raty. Jeżeli nie jest to konieczne, najlepiej starać się zawsze spłacić pierwszą pożyczkę przed zaciągnięciem kolejnej.

3. Kiedy warto pożyczać?

Decydując się na pożyczenie pieniędzy powinniśmy też dobrze przemyśleć, czy rzecz finansowana z pożyczki jest warta zdobycia w ten sposób dodatkowych środków. Najbardziej opłacalne jest pożyczanie na inwestycje, które docelowo przyniosą nam większy dochód, niż koszty związane z pożyczką. Popularniejsze jest jednak branie pożyczek na cele konsumpcyjne. W tym przypadku w pierwszej kolejności powinniśmy finansować rzeczy najbardziej potrzebne. Nowa lodówka czy pralka, jeżeli stary sprzęt uległ uszkodzeniu, stanowią wydatek, który jest w pełni uzasadniony i zwykle nie warto zwlekać z zakupem. Natomiast nie zawsze od razu potrzebujemy nowy telefon czy lepszy samochód. Takie wydatki można finansować z pożyczki, kiedy nasza sytuacja finansowa jest na tyle dobra, że bez trudu poradzimy sobie ze spłatą raty i jeszcze będziemy w stanie odłożyć część wypłaty.