Czym banki kuszą klientów?

promocje bankowe

Banki stosują wiele metod pozyskania klientów i korzystając z nich, wystawiają nas na wiele pokus. Oczywiście nie wszystkie z nich są dla nas pozytywne i korzystne. Często wykorzystywane są nieprzyjazne nam techniki, ukrywanie rzeczywistych kosztów, czy stosowanie w umowach niekorzystnych dla nas zapisów małym druczkiem.

Promocje bankowe

Odnośnie do tego, czym banki kuszą klientów, trzeba stwierdzić, że jednym ze sposobów są promocje różnego rodzaju produktów bankowych i usług. Mają one na celu wskazanie nam zalet danej oferty i zasugerowanie nam jak bardzo potrzebujemy tego właśnie produktu. Dowiadujemy się, że jest tak świetny, że wszyscy ochoczo z niego korzystają, a skoro wszyscy to my również powinniśmy. Promocje bankowe najczęściej odnoszą się do warunków cenowych lub formalności, czy uproszczonych procedur. Bank może nam zaproponować niższe oprocentowanie, zredukowaną marżę, czy na przykład niższy wkład własny przy kredycie mieszkaniowym. Często też w ramach promocji sprzedaż danego produktu jest powiązana z możliwością bezpłatnego skorzystania z ciekawych usług dodatkowych.

Na co uważać?

Jednak nie zawsze jest złotem, to co się świeci. Oprócz faktycznie ciekawych i korzystnych promocji możemy się natknąć na perełki w znaczeniu negatywnym. Banki działają, żeby generować zyski i ich celem nie jest rozdawanie nam prezentów, czy robienie przyjemności. Cześć z nich niestety reklamując ofertę, akcentuje jej pozytywy, czyli np. brak prowizji. Jednocześnie skrzętnie skrywając inne koszty, czy opłaty mające wpływ na ogólny wysoki koszt produktu. Działający w ten sposób bank chce powetować sobie straty wynikające z warunków promocji i kosztów samej kampanii reklamowej. Miejscem, gdzie zwykle są ukrywane koszty, jest ubezpieczenie bądź płatne usługi dodatkowe proponowane przy okazji.

Wszystko to powoduje, że każdej reklamowanej promocji bankowej powinniśmy bacznie się przyglądać, by unikać niepotrzebnych kosztów. Z drugiej jednak strony w obliczu ich ilości z pewnością uda nam się wybrać coś naprawdę okazjonalnego i korzystnego.