Czym się różni karta debetowa od karty kredytowej?

karty

Pomimo, że w dalszym ciągu są amatorzy gotówki, którzy unikają jak ognia posługiwania się kartami płatniczymi, nie da się ukryć, że jest to już bardzo powszechne rozwiązanie płatnicze. Mając konto, zdecydowanie należy też wyrobić sobie kartę powiązana z tym kontem. I tutaj najczęściej dochodzimy do wyboru karta debetowa czy karta kredytowa?

Karta debetowa – co to jest?

Karta debetowa to najbardziej standardowe obecnie rozwiązanie. Jest to po prostu klasyczna karta do konta. Posługując się nią, możemy wydać tylko tyle ile mamy na koncie (ewentualnie zwiększone o limit debetowy jeśli taki mamy). Każdorazowo sklep lub bankomat z którego korzystamy, połączy się bankiem, żeby sprawdzić czy saldo na koncie jest wystarczające. Teoretycznie takimi kartami nie da się płacić w Internecie, ale w praktyce bywa z tym różnie. W wielu miejscach można podać dane karty i płatność zostanie zaakceptowana.

Karta kredytowa – co to jest?

Karta kredytowa działa inaczej. Korzystając z niej, jednocześnie pożyczasz od banku pieniądze – de facto wydajesz pieniądze banku. Oczywiście w ramach wcześniej uzyskanego limitu. Okresowo, bank w którym masz daną kartę wyśle Ci zestawienie transakcji i informację dotyczącą spłaty.  Do tej moment, w którym powinieneś spłacić to zadłużenie.

Jak sama nazwa wskazuje, karta kredytowa wiąże się z zaciągnięciem kredytu (wynika to też akapitu powyżej). Na szczęście, w przypadku kart kredytowych początkowy okres zadłużenia nie wiąże się z żadnymi odsetkami (jest to tzw. grace period). Trwa on kilkadziesiąt dni, w trakcie których należy spłacić zadłużenie. Koniecznie trzeba to zrobić! Po tym okresie odsetki od karty są bardzo wysokie.

Kiedy lepiej korzystać z karty debetowej, a kiedy kredytowej?

Największym minusem korzystania z kary debetowej jest, to że każdorazowo musisz być pewny, że akurat masz środki na koncie. Z tego powodu, przez cały miesiąc musisz utrzymywać na swoim koncie osobistym jakieś środki, a jest to konto oczywiście nieoprocentowane.

Korzystając z karty kredytowej możesz utrzymywać na koncie minimalny poziom (żeby móc zrobić szybko przelew np. w sklepie internetowym jeśli nie chcesz podawać w nim danych swojej karty). Z drugiej strony łatwiej wtedy stracić kontrolę nad swoimi wydatkami. A trzeba podkreślić, że jeśli zabraknie Ci bieżących środków na spłatę zadłużenia z karty kredytowej po przesłaniu zestawienia, naliczone zostaną bardzo wysokie odsetki. Z drugiej strony, jeśli dobrze kontrolujesz swoje wydatki, możesz wtedy trzymać swoje środki na oprocentowanym koncie oszczędnościowym, albo założyć lokatę. Zarobisz wtedy na odsetkach, a jeśli zdążysz spłacić zadłużenie z karty przed końcem okresu bezodsetkowego nie zapłacisz odsetek.

Niezależnie od tego na jaką kartę się zdecydujesz, sprawdź czy nie możesz uzyskać dodatkowych korzyści z płacenia daną kartą w ramach programu moneyback. Więcej o moneyback przeczytasz w tym wpisie.