Jak bezpiecznie korzystać z karty?

korzystanie z karty

Od pewnego czasy, korzystanie z karty debetowej lub kredytowej do konta jest standardem. Korzystamy z kart do płacenia w sklepach i punktach usługowych, do wyjmowania pieniędzy z bankomatu i do płatności online. Jednocześnie w wielu przypadkach wszystkie informacje niezbędne do korzystania z karty (numer, imię i nazwisko oraz nr CVV2 lub CVC2) są widoczne bezpośrednio na karcie. Chodzi o oczywiście o ewentualne transakcje online, gdzie nie jest weryfikowane faktyczne posiadanie karty.

Konsekwencje przejęcia takich danych mogą być bardzo dotkliwe, dlatego warto przestrzegać kilku podstawowych reguł, które pozwolą na zabezpieczenie się przed utratą takich danych.

Jak korzystać w sklepach i punktach usługowych?

Najważniejszą zasadą bezpiecznego korzystania z karty w sklepach i punktach usługowych jest nietracenie karty z pola widzenia. W skrajnym przypadku może wystarczyć nawet chwila nieuwagi i nieuczciwy sprzedawca może sfotografować kartę, która „przypadkowo” spadła. Nie wspominając nawet o wynoszeniu karty na zaplecze.

Bankomaty

Co prawda pojawił się ostatnio trend do zniechęcania klientów do korzystania z bankomatów (w niektórych bankach wprowadzono opłaty za wypłaty poniżej określonej kwoty – więcej na ten temat w tym wpisie), to jednak w dalszym ciągu jest to jedna z podstawowych funkcjonalności karty.

W przypadku bankomatów istotne jest zachowanie czujności co do wyglądu urządzenia. W szczególności należy zwrócić uwagę na otwór czytnika kart, klawiaturę i wszystkie miejsca gdzie może być kamera z widokiem na klawiaturę. Oczywiście najlepiej jest także korzystać z tych samych urządzeń – wtedy łatwiej będzie dostrzec różnicę.

Przy bankomatach nie można tez lekceważyć bardziej tradycyjnych ryzyk – czyli podejmując gotówkę bądź pewny/a, że nikt Ci jej od razu nie zabierze 🙂 Unikaj nieoświetlonych i rzadko uczęszczanych miejsc.

Płatności online

W zakresie płatności online trzeba zachować najwyższy poziom czujności. W końcu podajemy wszystkie dane potrzebne do dokonania transakcji. Dlatego zawsze należy wybierać taki rodzaj płatności tylko przy sklepach do których mamy pełne zaufanie (np. mają certyfikat https – kłódkę przy adresie przeglądarki). Poza tym lepiej wybierać zaufane firmy rozliczeniowe – PayU, Przelewy24 itd. Jeśli Twój bank oferuje taką możliwość, warto skorzystać z dwustopniowego systemu potwierdzania płatności (3-d secure). Dzięki temu każdą transakcję kartą będzie trzeba potwierdzić też kodem autoryzacyjnym (np. SMSowym).

Nie mniej jednak, warto zastanowić się nad rozwiązaniami, które nawet w razie wykradzenia naszych danych, zminimalizują potencjalne straty. Najlepiej założyć sobie dodatkowe konto, wyrobić do niego kartę debetową i jeśli będzie potrzeba zapłaty kartą online, przelać na to konto odpowiednie środki ze swojego podstawowego konta. Dzięki temu jeśli ktoś wykradnie dane i tak nic nie będzie mógł wydać.