Jak zacząć oszczędzać nawet przy niskich dochodach?

Praktycznie każdy z nas dąży do tego, aby pozytywnie wpłynąć na swoją dotychczasową sytuację finansową. Musimy zdać sobie sprawę z faktu, iż bez względu na wysokość zarobków, trzeba zdecydować się na oszczędzanie. Kluczowa jest tutaj reguła:

Wydawaj mniej, niż zarabiasz

Zatem w teorii wszystko jest klarowne i przejrzyste. Niestety w codziennym życiu naprawdę rzadko udaje nam się samoczynnie kontrolować wydatki. Do tego nie praktykujemy rozwijania wiedzy na temat planowania budżetu domowego, gdyż artykuły opisujące oszczędzanie i planowanie domowych finansów wydają nam się szalenie nużące. Na szczęście jest całkiem prosty i przede wszystkim efektywny sposób umożliwiający wprowadzenie porządku w domowym budżecie. Przy okazji, jeśli chciał(a)byś w zdyscyplinowany sposób prowadzić budżet domowy, może pomóc Ci np. budżet dostępny tutaj (po zapisie do newslettera).

Metoda 4 kopert

Chodzi tutaj mianowicie o sposób zwany metodą “4 kopert”. Technika ta odznacza się prostotą i do tego jest szalenie efektywna. Nie musimy tutaj nawet liczyć codziennych wydatków. Należy tylko poświęcić około 10-15 minut na rozplanowanie działania na kolejny miesiąc. Tego rodzaju praktyki nie tylko pozwalają zachować płynność finansową, lecz także dają nadzieję na długoterminowe oszczędzanie i to bez względu na to ile zarabiamy. Sposób ten ma 3 następujące po sobie etapy. Tuż po wpłynięciu naszego źródła dochodu powinniśmy niezwłocznie odłożyć 10% tej kwoty. Wspomniana suma to nasza inwestycja, która stanowi nasz rezerwowy fundusz. Najlepiej wpłacić ją jak najszybciej na konto oszczędnościowe (Dlaczego konto oszczędnościowe jest dobrym rozwiązaniem?). Od pozostałej kwoty należy odjąć wszelkie stałe wydatki w rodzaju czynszu, spłaty kredytu, wydatków na edukację bądź też tych na drobne przyjemności i rozrywkę.

Wszystko co nam pozostanie powinniśmy podzielić na cztery koperty i pamiętać o tym, aby każdą z nich przeznaczyć na tydzień. Fundamentalną zasadą jest tutaj to, aby pod żadnym pozorem nie korzystać z funduszy z kopert przeznaczonych na kolejne tygodnie. Nadwyżkę z danego tygodnia możemy wydać w kolejnych bądź też przeznaczyć te środki na oszczędzanie dodając je do naszego funduszu rezerwowego.